Babiš: Vláda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní, vývoj není dobrý

Babiš: Vláda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní, vývoj není dobrý

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes oznámil, že vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Předseda uvedl, že s aktuálním vývojem koronavirové epidemie v Česku není spokojen, řešením je podle něj vakcína. Babiš zopakoval, že očkování bude bezplatné a dobrovolné.

Nárůst počtu nemocných s nemocí covid-19 v poslední době v Česku zpomaluje. V úterý laboratoře potvrdily 5176 nových případů, tedy zhruba o 700 méně než předchozí týden. Podle Babiše jsou ale nárůsty stále vysoké. „Ten vir bohužel tady je a úterní číslo mě vůbec nenadchlo,“ řekl dnes Babiš.

Česko má ve čtvrtek přejít ze čtvrtého do mírnějšího třetího stupně protiepidemických opatření. Podle protiepidemického systému (PES) se tak budou moci otevřít restaurace, provozovny služeb i obchody, které musely být dosud zavřené. Přestane také platit noční zákaz vycházení.

Premiér Babiš v této souvislosti vyzval veřejnost k opatrnosti. Lidé podle něj nemusí využít hned všech možností, které rozvolnění přinese. „Bylo by fajn být opatrný, protože já jsem lehce nervózní celkově z toho vývoje,“ uvedl.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) po nedělním mimořádném jednání kabinetu uvedl, že vláda bude žádat o prodloužení nouzového stavu do konce roku. Babiš dnes ale uvedl, že termín by měl být delší. „My budeme žádat o prodloužení o 30 dnů,“ řekl v televizi Nova. Dodal, že nikdo neví, zda nebude nutné žádat o prodloužení i po novém roce.

Komentáře