Armáda nakoupí místo tří bojových dronů přes 200 menších na sledování a průzkum

Armáda nakoupí místo tří bojových dronů přes 200 menších na sledování a průzkum

Armáda ČR se rozhodla, že po přihlédnutí k potřebám taktických jednotek zakoupí namísto tří velkých bojových dronů přes 200 menších bezpilotních prostředků. Podle ředitele sekce zpravodajského zabezpečení AČR MO brigádního generála Romana Hyťhy intenzita a charakter bojů na Ukrajině mimo jiné ukázaly, jakým směrem se vyvíjejí poznatky ze současného bojiště. Vojáci budou nové drony využívat pro sledování a průzkum.

„Armáda České republiky rozhodla o pozastavení nákupu středních bezpilotních prostředků,“ řekl specialista sekce zpravodajského zabezpečení české armády Petr Čekovský, který se dronům věnuje. Armáda vyhodnotila, že nyní je pro ni důležitější a výhodnější pořídit větší množství menších bezpilotních prostředků. Zařazeny budou k brigádním úkolovým uskupením, čímž se zvýší jejich schopnosti v několika odlišných oblastech.

„Ty oblasti jsou zvýšení schopnosti situačního přehledu pro velitele jednotek, dále zvýšení schopností jednotek sledování a průzkumu a dále navýšení schopností jednotlivých druhů vojsk v rámci těchto uskupení,“ uvedl podplukovník Čeklovský. „Základní výhodou dronů kategorie mikro a mini je, že poskytují veliteli situační přehled na bojišti v čase, kdy on to zrovna potřebuje. Jejich použití pro velitele tak není o moc těžší, než když si vyndá dalekohled z batohu,“ dodal.

Česká armáda už v současnosti využívá řádově vyšší desítky bezpilotních prostředků, a to od malých kvadrokoptér až po asi dvě desítky kilogramů vážící stroje ScanEagl. Nové drony budou zařazeny zejména k 533. praporu bezpilotních systémů, dostanou je k dispozici ale i další jednotky. Jejich nákup bude podle Čekovského stát řádově stovky milionů korun, použity budou peníze původně určené na bojové drony.

Komentáře