ANO zvítězilo v komunálních volbách ve většině krajů, v Praze vyhrála koalice SPOLU

ANO zvítězilo v komunálních volbách ve většině krajů, v Praze vyhrála koalice SPOLU

Po volebním víkendu jsou již sečteny výsledky ze všech volebních okrsků, kde si občané vybírali své nové komunální zastupitele a v některých okresech také senátory. Komunální volby vyhrálo hnutí ANO v osmi krajských městech, ve zbylých pěti krajských městech uspěly vládní strany.

V Praze vyhrála koalice Spolu pro Prahu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), v Brně kandidátka Společně – ODS a TOP 09, v Plzni koalice Spolu – ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a v Liberci koalice Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s TOP 09 a KDU-ČSL. V Českých Budějovicích zvítězila ODS.

Opoziční hnutí ANO tak obhájilo celkové vítězství v komunálních volbách, když před čtyřmi lety obdrželo 16,8 procenta hlasů a nejlépe uspělo ve velkých městech. Druhá byla ODS (14,9 procenta hlasů) a třetí Piráti (9,3 procenta). Nejvíce obecních mandátů ovšem v roce 2018 díky zisku v menších městech a na vesnicích získala KDU-ČSL.

Oficiálně budou výsledky obecních voleb zveřejněny po pondělním projednání Státní volební komisí pravděpodobně v úterý ve Sbírce zákonů. Od následujícího dne tak začne ubíhat desetidenní lhůta, v níž se voliči či kandidující strany mohou obrátit se stížnostmi na správní soudy.

Komentáře