ANO by podle průzkumu získalo ve volbách více hlasů, než ODS a Piráti dohromady

ANO by podle průzkumu získalo ve volbách více hlasů, než ODS a Piráti dohromady

Pokud by se v listopadu uskutečnily volby do Poslanecké sněmovny, s přehledem by je vyhrálo hnutí ANO, které by získalo více hlasů než druhá ODS a třetí Piráti dohromady. Rozložení volebních preferencí výplývá z volebního průzkumu společnosti Median. Do Sněmovny by se nedostala Trikolóra či Zelení, těsných 5 % by získala TOP O9 a STAN.

ANO by stejně jako v říjnu dalo hlas 30,5 procenta voličů. Na volebních preferencích vládního hnutí se neprojevila listopadová demonstrace na Letné proti aktivitám šéfa ANO Andreje Babiše, uvedla agentura. Podobně do zisku Pirátů, který zůstala na říjnových 12,5 procenta, se podle Medianu nepromítly spory uvnitř této strany. Díky posunu o jeden procentní bod by stejného zisku dosáhla ODS.

Shodných 7,5 procenta voličů by pak svůj hlas svěřilo SPD, ČSSD a KSČM. Právě SPD je stranou s nejvýraznějším poklesem voličské přízně od voleb v roce 2017. Tehdy získala 10,6 procenta hlasů. Do Sněmovny by se v listopadu dostali ještě Starostové a nezávislí (6 procent), TOP 09 (5,5 procenta) a KDU-ČSL (5 procent). Pod hranicí vstupu jsou Trikolóra (2 procenta) a Strana zelených (1,5 procenta).

Voleb by se podle průzkumu zúčastnilo 63 procent oprávněných voličů, což je o tři procentní body více, než se skutečně zúčastnilo posledních parlamentních voleb v roce 2017.

Komentáře