Na adopci 50 sirotků ze Sýrie bude fronta čekatelů, tvrdí senátor Václav Láska

Na adopci 50 sirotků ze Sýrie bude fronta čekatelů, tvrdí senátor Václav Láska

Přijme Česká republika padesát dětských sirotků ze Sýrie? Horní komora Parlamentu hodlá na toto téma otevřít debatu, a to na popud europoslankyně lidovců Michaely Šojdrové. O jejích ambicích postarat se o osiřelé děti, většinou o dívky a chlapce mladší 18 let informoval už dříve server Hlídací pes. Na její stranu se postavili senátoři Václav Hampl či Václav Láska.

Senátor Láska doufá, že se Senát rozhodně správně a přijme tyto dětské sirotky. Láska a ostatní senátoři budou jednat především o tom, jak a zda zařídit jejich přijetí. Rád by přesvědčil českou veřejnost, že se jedná o správný krok. „Další pozitivum je třeba to, že 50 dětí vyloučíme z možnosti, že je jako bezprizorní sirotky v utečeneckém táboře znáborují radikálové. Dobrý ne? Také uděláme výrazné gesto, že pořád ještě jsme země, kde humanistické myšlenky nejsou sprosté slovo. Země, která umí a chce pomáhat,“ domnívá se Láska.

Právě v podpoře veřejnosti vidí Šojdrová problém. Přiznává, že rovněž trpí obavami. Na druhou stranu tvrdí, že jen „hlupák nebo sobec se může bát nezaopatřených sirotků“. Je si vědoma toho, že takový krok vyžaduje velkou politickou odvahu. „Můžeme si ale vzít i sirotky z táborů v Libanonu, kde jich je v nižším dětském věku mnohem více,“ říká.

Václav Láska zdůrazňuje, že případné přijetí osiřelých dětí ze Sýrie bude předem pečlivě připraveno. To znamená, že „si sirotky osobně vybereme, nejenom přijmeme, ale ve spolupráci všech ministerstev jim zajistíme i veškeré předpoklady toho, aby u nás mohli plnohodnotně žít,“ vysvětluje. Sám otevřel téma falšování věku u uprchlíků, s čímž se úřady setkávají poměrně často. Proto opakuje, že si můžeme vybrat, které sirotky do naší vlasti vpustíme, tudíž si sami uděláme obrázek o jejich věku apod.

Co se týče financí, je senátor Láska velmi optimistický. Je si jist, že ve státní kase najdou peníze pro 50 syrských sirotků. A pokud stát odmítne tento krok financovat, spoléhá se na zřízení dárcovského fondu. „Otevře-li se fond pro tuhle akci, tak ho česká veřejnost zasype tolika penězma, až se budeme divit. Fakt tomu věřím,“ je přesvědčen senátor.

Osobně se snaží na děti dívat stejně, ať už jsou české nebo syrské. Proto nemá obavu z toho, že by české děti v dětských domovech trpěly kvůli tomu, že k nim přibydou syrské děti. Navíc dodává, že zatím není zřejmé, zda sirotci skončí v českých rodinách nebo v domovech. Sám by preferoval české rodiny. Domnívá se, že se najde řada rodin, která bude chtít sirotky adoptovat. „Jsem si jist, že když se sem děti přivezou, bude fronta čekatelů na jejich adopci,“ napsal senátor.

Na sociální sítích musí Láska stále vyvracet nařčení z toho, že se jedná o součást předvolební kampaně. Senátní a komunální volby se totiž kvapem blíží. Budou se konat už letos v říjnu.

Komentáře